• mutluhocayaözgürlük

Zülküf Kurt'tan Mektup Var: "Yılgınlığa düşmenize göz yummayan kıymetli bir mücadele insanı"

Mutlu Hoca’ya Özgürlük!


Mutlu Hoca’nın özgürlüğüne kavuşması adına başlayan dayanışma kampanyasına katılıp, özgürlüğünü talep ederken, iki kelam etmek isterim.


Devletin tüm zor aygıtlarıyla halka yönelik baskısı, kimliksel ve sınıfsal bir düzlemde ilerledi. İnsanlar Kürt olduğu, sol-sosyalist düşünceye sahip olduğu, ezilenin yanında olduğu için kısaca baskıcı devletin yanında olmadığı için katledildi, hapsedildi, sürgüne zorlandı, zorla yerinden edildi. Yüzyıldır devam eden bu baskı politikası siyasal alanda, bugün halkların mücadele birliğinin adresi olan HDP’ye ve bileşenlerine yönelik siyasi soykırım operasyonlarıyla devam ediyor. Kürt halkının 40 yılı aşan özgürlük mücadelesine yönelim oldukça sert olurken, bu mücadele ile Türkiye’de devam eden mücadeleleri birleştiren, kader ortaklığı yapanlara yönelik yönelimi daha sert olmakta. “Hadi onlar Kürt, size ne oluyor?” diskuruyla gerçekleştirilen saldırganlık, Kürt halkının dostlarını cezalandırarak, mücadele birliğini hedef alıyor. Kürt halkının özgürlüğü ile Türkiye’deki mücadeleleri ortaklaştıran ve en başta Kürt sorunu çözülmeli diyenlerin bugün ödediği bedel, hem Türkiye’nin demokratikleşmesine dair umudu yükseltiyor, hem de bunu kimlerin yapabileceğine dair adresi netleştiriyor. HDP’de sözünü ve gücünü biraraya getirenlerin yarattığı ruh, ortaya konulan mücadele birliği ve deneyimi, yeni yaşamın gittikçe kitleselleşmesi geleceğe dair umudu büyütüyor. Başarılı-başarısız girişimlerden süzülen tüm deneyimler, ilerici insanlığın karanlığın her şeye hakim olmasına engel olduğunu ortaya koyuyor. O nedenle bugün HDP’de mücadele edenlerin, tüm baskı ve kuşatmalara rağmen, hiçbir şey yapma koşulları kalmasa da, karanlığın tüm toplumu esir almasını engellediklerine şüphe yok. Bu da birçok katliamın engellenmesi, insanların baskı ve zulümden nispeten uzak, yerlerinden zorla göç ettirilmeden yaşamalarına olanak sağlıyor.


Bu mücadele içinde yer alan herkesle dayanışmak da hepimizin görevi. Elbette ki, tüm siyasi tutsaklara özgürlük temel düsturumuz. Bu düsturla mücadelesine şahit olduğumuz arkadaşlarımıza dair söz söylemek de temel görevimiz. Mutlu Hoca da bunlardan biri.


Mutlu Hoca birlikte çalışırken güler yüzünü, inancını, direncini eksik etmeyen, sizin de yılgınlığa düşmenize göz yummayan kıymetli bir mücadele insanı. Mutlu Hoca’yla bir

dönem çalışma şansına sahip olduğum için mutluyum. HDP Şişli Eşbaşkanı olarak gittiği Beşiktaş HDP ilçe örgütüne girişi engellenerek gözaltına alındı ve tutuklandı. 21 Şubat’ta da hakim karşısına çıkıyor. “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” dediği için yargılanıyor. Mutlu Hoca’ya özgürlük talebini hep birlikte yükseltelim. Barış istemenin, barış için mücadele etmenin suç olmadığını Mutlu Hoca ile dayanışarak bir kez daha ortaya koyalım..


Dayanışmayla…

Zülküf Kurt, Gazeteci36 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör