• mutluhocayaözgürlük

Tamar Nalcı'dan Mektup Var: "Yeni umutlarda buluşmak üzere"

Herkesin yolunun kesişmesini istediği Mutlu Hoca, öğrencin olamasam da “sıkıcı” ve benim için üniversiteye giriş sınavı için ezberlenen bilgilerden ibaret tarih müfredatını senin gibi bir hocadan almaya nail olamasam da senden, mücadeleye, nasıl mücadele edilmesine dair çok şey öğrendim.


Benim kapıyı çarpıp çıkmak istediğim bazı durumlar karşısında, senin gülümseyerek, sakin sakin bir şeyleri anlatmaya, açıklamaya çalışman, sabrın, birbirimize karşı nasıl ve ne kadar hoşgörülü olmamız gerektiğini göstermiştir bana hep. (Hangi toplantılardan bahsettiğimi hatırlar mısın bilmem, çıktığında bir gün anlatırım sana)

Bir öğrencin senden bahsederken “örgün eğitim tarih dersi içeriğini ters yüz ettiğini” söylemiş. Ne güzel demiş! Örgün eğitimi ters yüz edebilen Mutlu Hoca’nın birçok algıyı, kalıpları da ters yüz ettiğine tanık olduğum için mutluyum.


Senin gibi birinin tarih öğretmeni olması, başlı başına Türkiye eğitim sistemine bir başkaldırı gibi gelmiştir bana hep. Evet bugün yerlerde sürünen eğitim sistemine…

Şimdi seni o cezaevine mahkûm eden “adalet” sistemi ise, senin dışarıda olduğu kadar orada da üretebileceğini, öğretmekten ve öğrenmekten asla vazgeçmeyeceğini biliyor muhtemelen. Zaten en çok bundan korkmuyorlar mı?


Yakın zamanda 5Harfliler’de okuduğum bir yazıda şöyle diyordu: “Umut etmek, oturup en iyisini ummak değildir; eyleme geçmek için ihtiyaç duyduğumuz coşkudur.” Hepimizin ihtiyacı olan, her karşılaştığımızda yüzünde gördüğüm işte tam da bu coşkuydu! Sende hep varolduğuna inandığım…

İyi ki varsın Mutlu Hocam!

Şubat’ta özgürlüğüne kavuşacağını umarak, yeni umutlarda buluşmak üzere…


Tamar Nalcı

09.01.2020
187 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör