• mutluhocayaözgürlük

Osman Öztürk'ten Mektup Var: "Bedeller ödesek de aşacağız."

Güncelleme tarihi: 10 Şub 2020

Sevgili Mutlu, merhaba.


Önce bir özür.


Hapiste yatan için mektupların ne kadar kıymetli olduğunu bilsem de, o güzel alışkanlığı öylesine kaybetmişim ki, şimdiye kadar yazamadım. Kusuruma bakma.


Sonra bir açıklama.


Mektubu, kamuoyuyla da paylaşılacağı için “İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri” olarak imzalasam da çeyrek yüzyılı aşan tanışıklık, dostlukla kaleme alıyorum.


Sene 1992 ya da 93 olmalı; Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü. Sizler meslekten tarihçi; ben “Tıbbiyeden ara sıra doktor da çıkar.” misali, tarih yüksek lisansı yapmaya soyunmuş bir amatör.


Bir yandan dersleri büyük bir hevesle dinlemeye, bir yandan da ders aralarında, Orta Kantin’deki sohbetlerimizde sizlerden öğrenmeye çalışıyorum.


Çalışıyorum, dememe bakma, çok şey öğreniyorum.


Aklımın ve gönlümün bir yanında hep yatsa da benim tarihçilik maceram uzun sürmüyor ama irtibatı da koparmıyoruz. Yaptıklarını önceleri medyadan, sonrasında sosyal medyadan izliyorum. Arada, Hayrettin de var, Beyoğlu’nda oturup keyifli sohbet ediyoruz. En çok da basın açıklamalarında, mitinglerde, toplantılarda karşılaşıyoruz.


En son geçen Nisan’da barış bildirisi imzacısı Füsun Üstel’in İstanbul Tabip Odası’nda verdiği “Mahkum Vatandaşın Peşinde” dersinde karşılaşıyoruz. O gün Füsun Hoca’yı cezaevine göndermenin hüznüyle, neyse ki çok geçmeden tahliye oluyor, salonun ağzına kadar dolu olmasının umutlu coşkusu birbirine karışıyor.


Sonra senin cezaevi günlerin başlıyor. Yazamasam da, doğrudan haber alamasam da Tuna Altınel’in günlük paylaşımlarından takip ediyorum. Seni her gün bize hatırlatmakla ne kadar da iyi yapıyor, çok teşekkürler Tuna’ya.


Siyasi bir tutsağa yazılacak mektubun siyasi olması lazım, biliyorum. Benimkisi fazla kişisel oldu, farkındayım. Ve fakat sana memleket ahvaline dair bir şeyler yazacak değilim. Hep birlikte yaşıyoruz, kuşku yok hep birlikte aşacağız. Bedeller ödesek de aşacağız.


21 Şubat’ta Çağlayan’da olacağız. Umuyorum ve diliyorum, akşama da Silivri’ye seni almaya geleceğiz.


O güne kadar iyi bak kendine.


Sevgiyle ve özlemle kucaklıyorum.


Dr. Osman Öztürk

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri191 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör