• mutluhocayaözgürlük

Lütfiye Bozdağ'dan Mektup Var: Bu Akıldışı Dönemi Kaygıyla Ama Direnişle İzlemekteyiz"

Sevgili Mutlu,


Tutsaklığının 123. gününde bu kısa mektubu yazıyorum. Yaşadıklarımıza bir anlam veremiyorum, hepsi deli saçması. Kimsenin tanımlayamadığı tuhaf, garip bir dönem. Sadece Türkiye siyasi tarihi için değil dünya siyasi tarihi için de yeni anlamlandırmalara, yeni adlandırmalara ihtiyaç duyulan bir yeni liberal/sağcı dönem bu. Milliyetçi, muhafazakâr, şoven, tuhaf, karanlık ve kötü bir dönem. Dünyanın her yerinde savaşın hüküm sürdüğü, kan ve ölümün kol gezdiği adaletin kör sağır ve dilsiz bırakıldığı bir dönem.


2020 yılında, 21. Yüzyılın ilk çeyreğinde nasıl bir döneme tanıklık ediyoruz? Deneyimlediğimiz şeyler bırak hukuku, akıl sınırlarını çoktan aştı. En yakın tanıklığımızdan biri; Fransa’nın yasal bir derneğinde yasal bir etkinliğe katıldığı için yargılanan Tuna Altınel 81 gün hapis yattıktan sonra 24 Ocak 2020 tarihinde beraat etti ama hala pasaportunu alamadı. Bomboş bir iddianameye rağmen savcı beraat kararına itiraz etti. Tuna Türkiye’de mahsur kaldı. 24 yıldır çalıştığı Lyon-1 üniversitesine geri dönemiyor. Bütün bu akıl almaz süreçte 13 Ekim 2019 tarihinde, HDP’nin 7. Kuruluş yıl dönümü için gittiğin Beşiktaş ilçe binası önünde gözaltına alındın. 14 Ekim’de tutuklandın. Gerekçesi, toplantı ve gösteri yürüyüşü yasasına muhalefet; terör örgütü propagandası yapmak. Toplantı ve gösteri yürüyüşü yasasına muhalefetten tutuklama kararı verilemeyeceği için mahkeme; “Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi” cümleni, “örgüt propogandası” olarak değerlendirdi. Şaşkınlığımız her geçen yeni bir hukuksuzlukla karşılaştıkça artmaya devam ediyor. Kötülüğün, adaletsizliğin dibinin dibini gördük.


Lise arkadaşların, dostların, tüm sevdiklerin senin için endişeli. Yalnız senin için mi? Elbette tüm siyasi mahpuslar ve adalet mağdurları için endişeliyiz. Barış diyenlerin, demokrasi isteyenlerin, muhaliflerin hapsedildiği bu akıl dışı dönemi kaygıyla ama direnişle izlemekteyiz.


Galatasaray 116. ve 117. Devre arkadaşlarınla birlikte sana bir sürpriz yaptık, Walter Crane’nin 1 Mayıs İşçi bayramı için çizdiği remi sana puzzle olarak gönderdik. Yaşadığımız kötü günlere direnmenin anısı olarak dursun diye. Walter Crane, 1845-1915 yılları arasında yaşamış, en sevilen ve bilinen çocuk kitaplarının illüstrasyonlarını yapan sanatçılardan biriydi. Her ne kadar yağlıboya resimler yapmış da olsa bunlar hiçbir zaman yaptığı illüstrasyonlar kadar ilgi çekmedi. 1880'lerin başlarında Sanatlar ve Zanaatlar (Arts and Crafts) akımının öncüsü tasarımcı William Morris ile arkadaş oldu. Crane, bu dönemde Sosyalist harekete katıldı. Politik düşüncelerini ifade eden haftalık karikatürler çiziyordu. Birçok bilinen bugün dahi kullandığımız 1 Mayıs ve İşçi direnişleri ile ilgili pankart ve posterlerin tasarımlarını da o yaptı. Crane, işçi sınıfının sanatla yakınlaşması için büyük çaba sarf etti, çanak-çömlek, tekstil ve duvar kağıdı tasarımları yaparak insanların bu tasarımları günlük hayatlarına sokabilmesini arzu etti. Bu arzusu ne kadar gerçekleşti tartışılır ama biz kendisinin bu devrimci çabasını hatırlayarak seninle paylaşmak ve Walter Crane’e bir selam göndermek istedik.


Senin tutukluğunun bizim için makul ve hukuki bir açıklaması yok, adaletin siyasallaştığı, yargı hükümlerinin iktidardan gelen emirlerle verildiği olağandışı adı konulmamış bu tuhaf dönemine tanıklık etmenin öfkesini duyuyoruz. Selçuk Kozağaçlı da Adnan Selçuk Mızraklı da adını sayamayacağımız binlerce kişi de aynı karanlık dönemin tutsakları.


21 Şubat 2020 tarihinde duruşman var, senin için bu haksız tutukluluk sona erecek mi?


Hiçbir şeyden emin olamadığımız bu karanlık günler elbette sona erecek. Umutluyuz, öğrencilerin, arkadaşların, dostların, yoldaşların olarak seninle dayanışıyoruz. Beraberiz, şunu biliyoruz ki; Tuna Altınel’in de ısrarla söylediği gibi “barışa giden yol cezaevlerinden geçiyor”.


Yaşasın barış talebimiz ve barış mücadelemiz. Sevgi ve selamlarımızla seni kucaklıyoruz.


Lütfiye Bozdağ


94 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör