• mutluhocayaözgürlük

Işık Tamdoğan'dan Mektup Var: "Çaylar Hazır, Seni Bir An Evvel Bekliyoruz"

Sevgili Mutlu, arkadaşım, kardeşim, meslektaşım,


Sensiz dışarıda ama mutsuzuz.


Sevenlerin ne çokmuş Mutlu, özellikle de öğrencilerin. Birçoğu şimdi Türkiye’de ya da yurtdışında çeşitli üniversitelerde yüksek lisans öğrenimlerini sürdürüyor. Senin “rahle-i tedris”inden geçenler hemen kendilerini belli ediyor. Bitmeyen merakları, sorgulamaları, eleştirel bakışları, sonsuz bir emek ve sabırla toplumların geçmişini ya da şimdiki hallerini anlamaya çalışmaları, onları ele veriyor. Birçoğu artık kendileri üniversitede hoca oldu.


Sen öğretmek için üniversiteyi değil, liseyi tercih ettin. Bu denli engin bir dimağın ve bilgin olmasına karşın bu tercihi yaptığın için sana ne kadar saygı duyduğumu bilmem söylemeye fırsatım oldu mu?


Kendi deneyimimizden biliyoruz değil mi? Yatılı okulda farklı bir “kapatılma deneyimi” yaşarken, karşımıza çıkan bazı çok özel öğretmenlerin, zihnimizi dünyaya açmalarının ne kadar kıymetli olduğunu görmüştük. Daha ortaokul ya da lise yıllarında dünyaya, toplumlara bakışımızı değiştirdiler. O sırada, bu yaşlardan sonra artık kişilerin düşünme üsluplarının, ilerleyen yıllarda çok da değişmediğine tanık olduk. Ardından gelen üniversite eğitimi buna sadece daha çok bilgi ekledi ve bu bilgileri kendimizin nasıl oluşturabileceği konusunda bize deneyim ve donanım kazandırdı.


Sen yalnızca çalışkan ve iyi öğrenciler yetiştirmedin Mutlu. Geçenlerde eski bir öğrencin “Mutlu hocadan önceki yaşamımda” derken, ona ne demek istediğini sordum. Bana “Mutlu hocadan ders almadan önce oldukça sığ ve aptal sayılırdım. Kitaplarda ya da yayınlarda yazan her şeyin gerçek olduğunu düşünürdüm. Onun derslerinden sonra, etrafıma, içinde yaşadığım topluma, toplumların geçmişi ve şimdiki halleri üzerine anlatılanlara ve yazılanlara daha farklı bakmaya başladım. Tarihin de bir anlatı olduğunu kavradım. Bu anlatılara eleştirel bakmayı öğrendim. Mutlu hocanın derslerinden sonra önüme çok farklı bir dünya açıldı” dedi.


Çok özlendin Mutlu, çaylar hazır seni bir an evvel bekliyoruz. Artık senin hakkında değil, seninle sohbet edelim.


Çok sevgi ve saygıyla,


Işık97 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör