• mutluhocayaözgürlük

Hasan Saltık'tan Mektup Var: "Umarım bu yanlıştan bir an önce dönülür"

Mutlu Hoca’ya,


Mutlu Hoca’yı yıllar önce kızımın okuduğu Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nden tanıyorum.


Kızımın da tarih öğretmeni olması itibarıyla, derslerini gayet canlı ve enerjik biçimde işleyen ‘farklı’ bir hoca olduğunu, öğrencileri sürekli yaratıcı düşünmeye, sorgulamaya yönlendirdiğini biliyorum.


Yıllar geçti, bir gün gözaltına alınıp aynı gün içinde tutuklandığını öğrendim ve tabii çok üzüldüm.

İnsanların düşüncelerinden dolayı hapse atılması demokratik bir tavır değil, çağdaş bir topluma yakışmıyor.


Mutlu Hoca gibi yıllarca alanında emek vermiş, öğrencilere çok şey katmış değerli eğitimcileri, aynı zamanda bu ülkedeki aydın, akademisyen, politikacı, yazar-çizer, gazeteci, insan hakları savunucusu ve aktivistleri dört duvar arasına kapatmak, özgürlüklerini elinden almak büyük bir hata. Bu politikalara devam edilmesi ülkeye çok kan kaybettiriyor.


İnsanların ne ile suçlandıklarını bilmeden, haklarında bir iddianame bile düzenlenmeden sonu belirsiz bir zaman boyunca cezaevinde tutulması kabul edilemez.

Umarım bu yanlıştan bir an önce dönülür, uzun tutukluluk sürelerinin kendi başına bir cezaya dönüşmesinden vazgeçilir. Tabii bunun için evrensel insan haklarına saygılı, hukuka dayalı, adil bir yargı düzeninin kurulması gerekiyor.


Bu vesileyle Mutlu Hoca’ya geçmiş olsun diyorum, haksız yere içeride tutulan tüm insanlarımızın en kısa zamanda özgürlüklerine kavuşmasını diliyor, hepsine selamlarımı gönderiyorum.


Hasan Saltık

Kalan Müzik-Yapımcı
62 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör