• mutluhocayaözgürlük

Faruk Alpkaya'dan Mektup Var: " Dünya sanki senin gibi hedef olanların hayrına dönüyor"

Sevgili Mutlu,


Yanlış hatırlamıyorsam, 2004'te Tarih Vakfı'nda karşılaştık ilk kez. O sırada Vakıf, liselerin dört yıla çıkarılmasını ve dördüncü sınıf müfredatında Yirminci Yüzyıl Dünya ve Türkiye Tarihi adlı bir dersin yer almasını fırsat bilerek, ders planı çıkarılmadan, alternatif bir öğrenci kitabı çıkarmak istiyordu. Ben yazım ekibindeydim, sen ise tarih öğretmeni olarak kontrol ekibinde... Yoksa yanlış mı hatırlıyorum: Belki de bir mitingde, ya da bir basın açıklamasında karşılaştık ilk kez! Hatırladığım yaptığı işi seven ve daha iyi bir dünya isteyen bir insanın umut dolu ve gülen gözleriydi, ondan kuşkum yok.


İlk kez nerede karşılaşmış olursak olalım, seçimlerimiz bizi sık sık yan yana getirdi. Farklı platformlarda, aynı anda aynı yerde olmasak da, hep bir aradaydık. Sonra bir gün, tıpkı binlerce dostumuz gibi, senin de gözaltına alındığını, tutuklandığını duydum. O kadar çok ve o kadar haklıydık ki, bizi aslında yok etmek isteyenler, buna cesaret edemedikleri için, aramızdan birilerini seçip, hayatı onlara zindan ederek geri kalanımızı korkutmak, sindirmek, susturmak istiyorlardı. Ve senin yalnızca umut dolu ve hep gülen gözlerin bile hedef olman için yeterliydi...


Neyse, aslında senin daha iyi bildiğin şeyleri sana anlatmanın alemi yok. Her nerede olursak olalım hayat ve mücadele sürüyor. Bazılarımız bu süreçte daha fazla bedel ödüyor, ama kimse geri adım atmıyor, tam aksine her bir arkadaşımızın uğradığı haksızlık ve zulüm ne kadar haklı olduğumuzu tekrar tekrar gösteriyor. Dünya sanki senin gibi hedef olanların hayrına dönüyor.


21 Şubat'ta duruşman var, dilerim sende somutlaşan zulüm o gün durur. Seni sevenler sana kavuşur ve hep gülen gözlerini tel örgüler olamadan görür. Daha güzel günlerde karşılaşmak üzere.


Dostlukla, sevgiyle.


Faruk Alpkaya
37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör