• mutluhocayaözgürlük

Cemal Yardımcı'dan Mektup Var: "Mutlu Hoca'nın son tarih dersi"

Güncelleme tarihi: 1 Şub 2020

Mutlu ile aynı koridorlarda dolaştık, aynı ortamlarda tartıştık, aynı alanlara yürüdük. Aynı umudu, aynı özlemi taşıyoruz. Bu yüzden özgürlüğünün elinden alınmış olması bende adaletsizliğe karşı tepkinin yanı sıra, kardeşini koruyamamış olmanın öfkesi gibi duygular da uyandırıyor.


Mutlu yıllardır gençlere tarih anlatıyor. Bunu yaparken ne kadar çok insana değdiğine, onları nasıl zenginleştirdiğine, iyileştirdiğine tanığım. Onu daha az tanıyanlar da buradaki yazılarda bunu gösteren bir sürü örnek bulabilir. Mutlu, iyi bir hoca olduğu için dersleri sınıfların, ders saatlerinin dışına taşardı. Şimdi de öyle. Tarih dersini dört duvarın, parmaklıkların ardından, yaşayarak anlatıyor.


Mutlu Hocanın son tarih dersi, devletin medeniyet, adalet, hukuk giysilerinden nasıl hızla soyunabileceği, çıplak bir şiddet aygıtına nasıl kolayca dönüşebileceği üzerine. Kontrolü elinden kaçırmakta olan bir devletin yasalarını ve hukuku ayaklar altına alacağını, tertemiz ve apak olduğu aşikar olan birini özgürlüğünden yoksun bırakmaktan çekinmeyeceğini anlatıyor Mutlu Hoca.

Varlığını sürdürmek için gerilim ve çatışmaya ihtiyaç duyan bir iktidarın barış talebini suç haline getirmek için elinden geleni yapacağını anlatıyor.


Mutlu Hocaya yöneltilecek suçlama kaçınılmaz olarak gülünç tutarsızlıklar, saçmalıklar, tuhaflıklar, “bölünmez bütünlük” gibi basmakalıp laflar içerecek. Ancak, “bölünmez bütünlük” bölünmeyecekse eğer, bu kör şiddet sayesinde değil, Mutlu Hoca gibilerinin yüzü suyu hürmetine bölünmeyecek. Belki bu trajikomik durum yüzünden, belki başka sebepten, her halükarda Mutlu Hocanın dersini o kocaman gülümsemesiyle bitireceğinden şüphem yok.


Cemal Yardımcı208 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör