• mutluhocayaözgürlük

Berfin Azdal'dan Mektup Var: "Bir gün mutlaka"

2015'in sonlarıydı sanırım. Bir eylemde Mutlu Hoca'yla karşılaşmıştık, yan yana bir fotoğraf çektirme kararı almıştık birden. Hayat hep beklenmedik kayıplar getiriyordu bize; en sevdiklerimizi göğsümüze bir fotoğraf olarak iliştirdiğimiz günlerdi. Fotoğrafımızın kopyasını almamışım, Mutlu Hoca'nın hep omuz başımızda olacağına, hep güç vereceğine olan inancımdan belki. O gün de bildiğiniz Mutlu Hoca'ydı işte, esprili, aklıselim, sakin ve inançlı…

***

O fotoğrafın lazım olacağına hiç ihtimal vermemişim Mutlu Hocam. Bu lazım olma hali, beni içten içe epey kırıyor. Seninle aynı gün gözaltına alındı Doğukan, hani Polen Ünlü'nün kardeşi olan. Onun için koşuştururken senin için Çağlayan'da bekleyemedim. İkinizi de aynı gün, adaletsizliğin tanımını yeniden yapar gibi tutukladılar. 100 günden fazla oldu, benim zamanla ilişkimi sorma o yüzden. Zaman en çok "kaldığımız yerden" demek artık.


Seni yakından tanıyor olmak benim için bir teşekkür meselesi. O yüzden yüreğimin bütün ferahlığıyla bu adaletsizliğe, haksızlığa, zulme rağmen içeriden çıkarken atacağın kahkahanın tınısını şimdiden duyuyorum. 2012'de tanıdım seni. Halkların Demokratik Kongresi'nde eğitimin demokratikleşmesi için çalışıyordun. Yeni ve iyi bir yaşam için, yaşamak ve yaşatmak için çabalamadan durduğunu görmedim hiç. Coşkunun ve hıncın, ısrarın ve umudun, gerçeğin ve inadın nasıl taşınacağını gösterdin hep. Eleştiriyi de mesafelenmeyi de nefeslenmeyi de gürül gürül yaşamayı da öğretip durdun.


Seninle bir masada saatlerce demlenmeyi ne kadar özlediğimi düşündükçe orada biriktirdiğin hikâyeleri merak edip dindiriyorum düşüncelerimi. Nasıl olsa yolun bir yerinde buluşulacak. Bu adaletsiz günler son bulacak. Bu zulümkarlık ve aymazlık bitecek. Teninde can atan herkes eşit ve özgür olana dek mücadele devam edecek nasıl olsa ve nasıl olsa kaybetmek hiç yok.

Bir gün mutlaka!

Özlemle, sevgiyle.


Berfin Azdal
124 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör