• mutluhocayaözgürlük

Bercan Aktaş'tan Mektup Var: "Unuttuğumuz bir ortak kimliği bize yeniden duyurmaya çalışıyor o"

Mutlu Öztürk açık mektup yazılmayı hak edenlerden birisi. Ona yazılan bu mektupların

muhatabı da hem kendisi hem de hepimiz, ondan açık ya. Açık açık konuşmak gerekiyor artık:


Mutlu Hoca’nın cezaevinde tutulması hepimizi yaralıyor. Bir yanlışlık olduğundan değil, o yanlışlık tüm yurttaşlara gözdağı verdiğinden. Çünkü Mutlu Hoca’nın cezaevinde tutulması, ceza yasalarını çiğnemesinden değil, içindeki ahlak yasalarına uymasından. Bu nedenle bu açık haksızlıktan hepimizin payına bir şeyler düşüyor.


Mutlu Hoca sınıflardan gelen birisi. Onu dinlerken kapatılmış sınıfları açma çabasına tanık olunur. Hakikate dair dışarıda bırakılanın, söylenmeyenin, öğretilmeyenin sınıftan içeri sızmasına; sınıfın içindeki birbirine kapalı yüzlerin ortaklaşmasına; her birinin zihnen kapatılmasına karşı yeni olana açılmasına dair çabası. Kimse onun karşısında “öğrenci” değil, unuttuğumuz bir ortak kimliği bize yeniden duyurmaya çalışıyor o, yurttaşlığı. Onu dinlerken bu çabasının farkına varmamak mümkün değil. Şimdi Mutlu Hoca göğe meydan okuyan duvarların arasında volta atıyor. Eminim, her neresi olursa olsun, orasının da üstüne giydirilen gömleğe sığmayan yanlarını görüyor.


Onunkisi yüzleşmenin tarihçiliği. O kapalı duvarları nerede görse tanır.

En son geçtiğimiz Hrant Dink anmasında karşılaştım hocamızla. Uğursuz kaldırım taşının üstüne serpilen dövizlerden birisinin altında ismi yazıyordu. Arkadaşları, hocamız için de oradaydı, Mutlu Hoca’nın da olması gereken yerdeydi. Aslında o zaten oradaymış, cinayetten önce Hrant Dink’e destek ziyaretinde bulunanlar arasındaymış. Şu müfredatın ırkçı içeriklerinden arınması için hep birlikte oturup konuşmuşlar. Onun gibi birisini cezaevinde tutanlar yalnızca barış siyasetine

gözdağı vermiyor, aynı zamanda en iyi eğitimcilerinden birisini ve böylece geleceğini de cezalandırıyor.


Mutlu Hoca bir tarihçi, hem de iyi bir tarihçi. Yazanlardan değil, anlatanlardan. Anlaşmaya, duymaya, duyurmaya çalışanlardan. Yanımızdan eksik olmasın. En yakın zamanda yeniden sohbet etmek dileğiyle.


Bercan Aktaş

158 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör