• mutluhocayaözgürlük

Ayşe Alan'dan Mektup Var: "Biz Seni Biliyoruz"

Sevgili Mutlu,


Seni İstanbul’a geldiğim ilk yıl, henüz mesleğin başında bir tarih öğretmeniyken tanıdım. Yıl 2006. Yer: Darphane. Tarih Vakfı Sosyal Bilimler Öğretmenleri Platformu Toplantısı. Toplantıdan önce ismini, çalışmalarını çokça duymuştum, nitekim o gün herkesin senden neden büyük bir heyecan ve övgü ile bahsettiğini çok iyi anladım. Ve o gün sen ve orada yanyana durduğumuz öğretmen arkadaşlarımdan bir öğretmenin en çok meslektaşından öğrenebileceğini, birlikte okuyarak, tartışarak, üreterek, dayanışarak gelişebileceğini öğrendim. Sana yazılan açık mektuplarda öğrencilerine katkılarından bolca bahsedilmiş. Ne güzel! Öğrencilerin çok şanslı. Benim için Mutlu Hoca, aynı zamanda yıllardır eğitim alanında yaptığı çalışmalarla meslektaşlarını da geliştiren bir Hoca. Bunu da not düşmek isterim. Bu yüzden bizler de çok şanslıyız.!


Seninle ilk tanıştığımız o toplantının üzerinden yıllar geçti. Birçok eğitim ve proje vasıtasıyla bir araya geldik. Bundan sonra da devam edeceğimize inancım sonsuz.

Sana yazılan tüm açık mektupları okudum. Hepsi çok güzel, seni çok duru bir dille anlatmış. Ne söylesem eksik kalacak gibi hissediyorum. İnsan bu meslekte en çok öğretmen arkadaşlarından öğreniyormuş ya, seninle her bir araya geldiğimizde zihnimin açıldığını, kafamın (iyi ki) daha çok karıştığını, hayranlık duyduğumu, bir öğretmenin sınıfta sınıf dışında çok şey yapabileceğine dair umudumun arttığını biliyorum.


Bu topraklarda barışın dilini yüceltmek için emek veren, barışın tarihini konuşmak için çabalayan bir öğretmenin tutsak olması ne acı! İyi ki yazdıkların, söylediklerin, öğrencilerin, öğretmen arkadaşların var. Biz seni biliyoruz. Biz seni iyi biliyoruz. Aramıza döneceğin ve sana dostlukla sarılacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum.


Sevgi ve özlemle,

Ayşe
206 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör