• mutluhocayaözgürlük

Ali Ergur'dan Mektup: "Senin gibi barışçı insanların varlığı bu ülke için özel önem taşıyor"

Güncelleme tarihi: 22 Ara 2019

13 Aralık 2019


Sevgili Mutlu,


Seninle mezuniyetten beri hiç karşılaşmadık. Hayat güzergâhlarımız da hiç çakışmadı. Belki birkaç kez haberini aldım; ama hepsi bu kadardı. Uzaktan tanıdığım, ismiyle müsemma diye tarif edebileceğim, bununla birlikte meraklı, duyarlı, araştıran, düşünceye önem veren bir okul arkadaşım olarak hatırlıyorum seni.


Lisede ben tiyatro kolundayken, seni de edebiyatla uğraşan nadir kişilerden biriydin. Düşünsel, sanatsal etkinlikler, o zor günlerde hem kendini ifade etme hem bir direniş biçimiydi. Yollarımız, yöntemlerimiz, doğrularımız farklı olsa da temelde daha özgür ve insanca bir dünya hayal etme konusunda buluştuğumuzu düşünüyorum. Bu lisedeyken de böyleydi; sanırım şimdi de böyle.O yüzden, bence olmayacak bir şekilde mâruz kaldığını bu son durum, ortada bir suç yokken tutuklanman, gereksizce uzayan bir tutukluluk dönemi içinde olman, adalet duygumu zedeliyor. Ancak senin durumun maalesef tek örnek değil; sen bunu benden iyi biliyorsun. Senin de iyi bildiğin bu durumu uzun uzadıya anlatmanın gereği yok. Politik bir kimliğin de olduğu için, sen çok daha yakından bu sorunları biliyorsun.


Bu mektubu yazmamın amacı, senin şahsının ve durumunun ötesinde, düşünce ve ifade özgürlüğüne inanıyor olmam, haksız yere, suç sayılamayacak eylemler nedeniyle kimsenin haksızlığa mâruz kalmasını istemiyor olmamdır. Bu bir ilke meselesi. Diğer yandan, çok daha öznel bir nedenim de var: Yakın olmasak da, sen benim için bir Galatasaraylı arkadaşımsın; devredaşımsın. Aynı görüşleri, aynı siyasi davayı paylaşmak zorunda değiliz; ancak, Galatasaray'ın bize verdiği en temel değerin düşünce özgürlüğüne saygı olduğunu düşünüyorum. O nedenle elimden ne hukuki ne siyasi anlamda fazla bir şey gelmese de, manen yanında olduğumu, uğradığın haksızlığın bir an önce sona ermesini bütün kalbimle istediğimi bilmeni isterim.


Eninde sonunda özgürlüğüne kavuşacağına kuvvetle inanıyorum. Bütün dostluk duygularımla seni kucaklıyorum.


Sevgilerimle.

Ali Ergur, GS 117.

39 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör