• mutluhocayaözgürlük

Ali Çerkezoğlu'ndan Mektup Var:"Mutlu Hoca’ya özgürlük! Mutlu Hoca’nın savunduğu değerlere özgürlük"

Muhtemelen benzer yaşlardayız. Anlaşılan aynı kuşağın, 12 eylül sonrasının bütün dönemlerine hem tanık hem de elden geldiğince müdahil olanların havuzunda bulunmuşuz. Birbirimize yönelik hoca hitabı kökünü Mutlu Hoca’nın “öğretmenliğinden” alamaz. Bizimki birbirini az tanıyan ya da çok samimi olmayan solcuların birbirine seslenmek için bulduğu en kolay hitap şekli olan “hoca(m)”dan alır. Mutlu Hoca nasılsın?


On binlerce insanın mağduriyet yaşadığı bu ülkede yakın arkadaşlarım dışında, kısa zaman geçirdiğim halde tutuklanması bende bu kadar sıkıntı yaratan az kişi oldu. Neden böyle bir his bırakıyor bilmiyorum. Tek bildiğim birbirimize “Ali Hoca” ve “Mutlu Hoca” biçiminde hitap ettiğimiz ve çok kısa süreli de olsa ne yapabiliriz diye çabaladığımız “Barış İçin Herkes” masasındaki tutum ve duruşudur.


Barış için sadece akademisyenlerin çabası yetmez barış için herkesin; tiyatrocuların, sinemacıların, eğitimcilerin, sağlıkçıların, taraftar gruplarının yani herkesin adım atması gerektiğini çağrılayan mütevazı bir çabaydı bizimki.


Bu nedenle adına yürütülen kampanyanın “Mutlu Hoca’ya özgürlük!” olması, üzerlerinde muhteşem etki bıraktığı anlaşılan binlerce öğrencisinin Mutlu Hoca’sı olmasıyla sınırlı kalamaz. Ona çok yakın olmasa da, aynı mecralarda bulunmasa da savunduğu değerler ve yürüttüğü mücadele adına bizlerin de “Mutlu Hocaya Özgürlük” çağrısını kapsar.


Tanımadığım, az tanıdığım insanların mücadele içinde çok ve etkili olması, iz bırakması bende her zaman güzel bir duygu yaratır. Görünenden fazlayız, çoğuz, güçlüyüz hissi yaşatır. Hele bu kişiler bulundukları yerlerde sol değerleri kuvvetlendiriyor, meseleleri kişiselleştirmiyor, kişisel ya da sol içi rekabet yaratmıyorsa çok daha güzel gelir bana. Mutlu Hoca’nın bendeki izlenimi budur. Bu nedenle de “Mutlu Hoca” acilen özgür kalmalıdır!


Ali ÇERKEZOĞLU*

* Halen TTB 2. Başkanı, Gezi süreci dahil uzun süre İstanbul Tabip Odası’nın demokratik platformlarda temsilini yürüten Genel Sekreteri
365 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör