• mutluhocayaözgürlük

Şaziye Köse'den Mektup Var: "Gözlerinin içi gülen adam!"

Güncelleme tarihi: 10 Şub 2020

Seni benim anlatmam gerekmiyor ki… Öğrencilerin öyle güzel anlatmış ki seni. Emin ol bu cümleler çok az öğretmen için kurulur ve onlar bir avuç bu ülkede. Kalıplara sıkışmayan, sınırları olmayan, ufuk kapatmayan tam tersine yeni ufuklara yelken açan ve açtıran öğretmenler. Hep başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanan ve bu uğurda yüzlerce yıldır bedel ödeyen öğretmenler... Mektupları okudukça anladım ki sen gerçek anlamda onlardan birisin. Çünkü bir öğretmen öğrencisinde iz bırakmışsa o gerçek bir mücadeleci, inatçı, ısrarcı, direnişçidir. Durduğu yerde ne olursa olsun, neyle karşılaşırsa karşılaşsın, her hal ve şartta dimdik durandır. Sevgisi ve duruşuyla etrafındaki herkesi sarıp sarmalayandır. Çünkü o insandır.


Gözünün içi gülen adam…!


Evet Mutlu’yu tanımla deseler sanırım ilk kuracağım cümle bu olurdu. Biliyor musun ben bu cümleyi bir de Aziz Yural için kurmuştum. Ne çok acılar yaşandı. Yaşamaya da devam ediyoruz. Kimimiz sonsuzluğa gitti, kimimiz duvarlar arasında tutsak. Ama sen de ben de biliyoruz ki kerelerce geçeceğiz, kerelerce sınanacağız bu acılarla ta ki başka bir dünyayı mümkün kılana kadar solmayacak sol mememizin altındaki cevahir.


Mutlu seninle hep aynı ortamlarda olduk. Meslek, sendikal mücadele, HDK ve HDP. İsim olarak ve toplantılardan tanışsak da gerçek anlamda tanışmamız ve koyu bir sohbete dalışımız tabiî ki Veli Dayı’nın kahvesinde oldu.


Elbette “barış”, “özgürlük”, “eşitlik”, “hak”, “savaş karşıtlığı” bu kavramları dillendirmek “SUÇ” olacak, yoksa nasıl devam ettirir vahşi kapitalizm kendini. Çünkü o kendini var eden koşulların ortadan kalkmasını istemez. Biz de o koşulların ortadan kalkması için yüzyıllardır insanlık olarak mücadele ediyoruz. Ama, hepimizin bildiği bir şeyi tekrarlayacağım sana “tarihte son sözü hep direnenler söyler” bu boş bir cümle değil. Tarihçisin hepimizden iyi bilirsin. En kısa zamanda “Veli Dayı”nın kahvesinde buluşmak üzere.


Şaziye Köse

8.Dönem KESK Eş Genel Başkanı28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör